Ubytování v soukromí
CZ EN DE

Hosté ve Ville Réně

Červenec 2018 | Móda 1921-1930

Móda tohoto desetiletí se vyznačovala především svou pohodlností, elegancí a jednoduchostí. Novým ideálem krásy byla tzv. garsonka, tedy žena s štíhlou chlapeckou postavou, krátkými vlasy a opálenou pokožkou, která měla symbolizovat ženu trávící čas venku, ne u plotny.

Idolem 20. let byla černošská tanečnice Josephine Baker (ve 20. letech byla společnost nejméně rasistická).Nosily se nenápadné barvy v odstínech hnědé, béžové a šedé. O to nápadnější byly vzory a potisky. Časté byly například motivy africké, egyptské nebo geometrické.

Typické pro tuto dobu byly šaty se sníženým pasem.

Délka sukně do půli lýtek nebo pod kolena, odhalená ramena, náramky nad lokty, dlouhé šňůry korálků, hluboké výstřihy, špička na cigaretu a výrazný make-up. Dámy nosily tzv. cloche hat – zvonovitý klobouk, který se hodil na jejich krátké vlasy, kopíroval hlavu a dosahoval až k obočí, takže musely chodit se zdviženou hlavou, aby něco viděly. Další novinkou byla přezková obuv. Vzhledem ke zkrácení sukní se na boty začal klást větší důraz, protože byly konečně vidět. Tyto boty měly nízký podpatek a jeden nebo více pásků přes nárt – umožňovaly tak rychlý a lehký krok.

Kdo navrhoval? Není překvapivé, že hlavní pozice ve světě návrhářství měly v tomto období ženy. Svou největší slávu si ve dvacátých letech zažila Coco Chanel, která vymyslela trend garsonek a do módy zavedla maskulinní prvky. Další významnou návrhářkou byla Jean Lanvin, která neuznávala styl garsonek ani strohost tehdejších šatů. Její oblečení bylo lehké a zdobné. Byla proslulá individuálním přístupem ke svým klientkám. Nejslavnější francouzskou trojici uzavírá Madeleine Vionnet, která šila šaty asymetrických střihů a své návrhy vymýšlela na malých dřevěných pohyblivých modelech (ne naplocho jako ostatní návrháři).

Základní motto 20. let bylo, že na první pohled by neměly zaujmout šaty, ale především jejich majitelka.

I ve 20. letech bylo důležité společenské určení oblečení, v 30. letech se však stává důležitým faktorem, protože se odvádějí přesné určení délky sukní.

Zpřísnění „módního zákoníku ' napovídá i módní desatoro pro jaro 1930, vydané v časopise „Eva' .Délka sukní se řídí podle denní doby a příležitostí: sportovní oblek pod kůží, cestovní oblek 38 cm nad zemí, městský výtahový oblek 34 cm nad zemí, africký společenský oblek 25 cm nad zemí, večerní toaleta až k patě. Kromě povinných délek si můžete všimnout i různé rady např. že blůzku nosit pouze do sukně, pás se nosí výrazně utáhnutý v pase ..atd.

Zdroje:

FORMÁČKOVÁ, M.: Zita Kabátová - Moje První republika. 2007, Praha: BVD, 1.

Dostupné z: https://www.moda.cz/Kategorie/Styl_a_trendy/ TricataLeta.html?action=detailℑ=2&albumName=album3#album3

Dostupné z : https: bing [online ].2018 [cit.2018-09-21]